Czy implant zębowy może się nie przyjąć?

dentysta pokazujący implanty zębowe

Wszczepienie implantu jest zabiegiem inwazyjnym. W związku z tym, nawet jeśli zostało wykonane bez zarzutu, a pacjent w odpowiedni sposób dbał o zęby, może się zdarzyć, że implant zostanie odrzucony. Nie dzieje się to często. Według literatury naukowej jedynie 2% zabiegów kończy się niepowodzeniem.

Dlaczego implant zębowy może zostać odrzucony?

Implant może zostać odrzucony przez organizm z różnych powodów. Niektóre z nich są zależne od pacjenta. Czynnikiem, który utrudnia gojenie się tkanek, jest dym papierosowy. Zawiera on bowiem substancje, które zwężają naczynia krwionośne tkanek znajdujących się dookoła implantu.
Istnieją również choroby, które mogą doprowadzać do odrzucenia implantu przez organizm. Należą do nich cukrzyca oraz reumatoidalne zapalenie stawów. W wyniku tych chorób organizm traktuje implant jako ciało obce i odrzuca je.

Przyjmowanie się implantu mogą utrudnić niektóre leki. Problemem może być również uczulenie na nikiel lub tytan, z którego wykonany jest implant.

Zapraszamy osoby zainteresowane wszczepieniem implantów zębowych w Śremie, Poznaniu, Lesznie i innych pobliskich miejscowościach do zapoznania się z naszą ofertą. Każdy zabieg poprzedzamy dokładną konsultacją.

Co się dzieje, gdy organizm odrzuca implant?

Pierwszym objawem odrzucenia implantu jest utrata masy kostnej w jego okolicy. Jest to widoczne na zdjęciach RTG. Z kolei pacjentowi może doskwierać ból, krwawienie, opuchlizna oraz ruchomość implantu.

Lekarz może zalecić stosowanie antybiotyku, aby wyleczyć ewentualne zakażenie bakteryjne, które bywa powodem problemów.

Sposobem na uratowanie implantu jest przeszczep tkanki łącznej, który zwiększa szansę na przyjęcie się wszczepu. Zdarza się, że implant trzeba usunąć i po jakimś czasie ponownie wykonać zabieg.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest