Czy osoba nosząca implanty zębowe musi zachować szczególną dietę?

robienie implantów zębowych

Jeśli myślisz o wszczepieniu implantów zębowych, z pewnością interesuje cię, jak będzie przebiegać cały proces i z czym on się wiąże. Jednym z istotnych zagadnień jest dieta stosowana u osób z implantami. Czy po ich wszczepieniu będzie można jeść normalnie? Czy nie będzie przeciwwskazań do gryzienia orzechów lub żucia gumy? Jak należy postępować zaraz po zabiegu? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Wszczepienie implantu ma na celu nie tylko odbudowę prawidłowego zgryzu pacjenta, ale także poprawę komfortu jedzenia. Dzięki implantom szczęka i żuchwa odzyskują właściwe funkcje, zdrowe zęby przestają być nadmiernie obciążane z powodu braku innych. Trzeba jednak pamiętać, że samo wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, po którym tkanki muszą się zregenerować i przystosować do nowej sytuacji. Dlatego w początkowym okresie po zabiegu należy stosować specjalną dietę.

Zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu

Szczegółowych informacji na temat produktów, jakie można jeść, udziela prowadzący lekarz stomatolog. Zaraz po zabiegu wszczepienia implantów zębowych nie wolno jeść przynajmniej do momentu, kiedy znieczulenie przestanie działać. Pierwsze posiłki powinny być płynne. Mogą to być koktajle, musy, przeciery warzywne, zupy itp. W pierwszych dniach zaleca się przyjmowanie jedynie produktów miękkich. Ważna jest także temperatura posiłków. Powinny to być one letnie lub chłodne. W początkowym okresie nie wolno spożywać ostrych przypraw ani alkoholu. Niewskazane są orzechy i inne twarde produkty. Po zdjęciu szwów można powoli wracać do normalnej diety. Wszystko jednak zależy od rodzaju zabiegu. Jeśli była przeprowadzana regeneracja tkanki kostnej, dietę miękką należy utrzymać najlepiej do 6 tygodni.

Należy pamiętać, że implanty nie są niezniszczalne. Korona na implancie może ulec uszkodzeniu podobnie, jak zdarza się to w przypadku naturalnych zębów przy nagryzaniu twardych produktów takich jak orzechy. Oczywiście można je jeść, mając implanty, lecz należy starać się jednak zachować ostrożność.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest