Czy posiadając implanty zębowe, można wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową?

dziewczyna na tomografii

Implanty zębowe są najlepszym sposobem na naturalny, pełny uśmiech w przypadku ubytków. Wykonywane są z dwóch materiałów: tytanu lub tlenku cyrkonu. Wiele osób obawia się, że tytanowa lub cyrkonowa śruba w kości sprawi, że nie będą mogli mieć wykonywanych wszystkich badań. Nie jest to jednak prawda.

Dlaczego niektóre implanty utrudniają badania?

Rezonans magnetyczny i promieniowanie jonizujące dyskwalifikują implanty wykonywane z niektórych materiałów. Wiąże się to z potencjalnym narażeniem zdrowia pacjenta lub brak możliwości odpowiedniego odczytania obrazu. Do tych materiałów należą kobalt, stal, nikiel i część ich stopów. Materiały te pod wpływem rezonansu magnetycznego mogą się przemieścić i uszkodzić tkanki lub spowodować poparzenia. Z kolei podczas tomografii komputerowej mogą spowodować zakłócenia obrazu, przez co badanie nie mogłoby być wykorzystane do oceny zdrowia pacjenta.

Na szczęście z żadnego z tych materiałów nie są wykonywane implanty zębowe.

Charakterystyka implantów z cyrkonu i tytanu

Wszystkie osoby zainteresowane implantami w Gnieźnie, Lesznie, Poznaniu i okolicach, zapraszamy do naszego Centrum Stomatologii w Kórniku.

Wykonujemy implanty z cyrkonu i tytanu. Oba te materiały są całkowicie bezpieczne w przypadku rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej, a także innych badań. Nie mają wpływu na jakość otrzymanego z badań obrazu ani na stan pacjenta.

Tytan jest bardzo wytrzymałym, odpornym na korozję metalem. To materiał najczęściej wykorzystywany do produkcji implantów.

Cyrkon jest materiałem, którego kolor do złudzenia przypomina barwę zęba. Z tego powodu jest chętnie stosowany przez osoby mające problem z odsłanianiem się szyjek zębowych, ponieważ w takim przypadku metaliczny kolor tytanowej śruby może być widoczny.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest