Dlaczego tytan to zalecany materiał do implantów zębowych?

implant

Implanty zębowe są substytutem korzeni prawdziwych zębów. Stosuje się je wówczas gdy dana osoba nie posiada od lat zęba czy zębów lub w sytuacji nagłej straciła elementy uzębienia. Sam proces osadzenia implant jest stosunkowo prosty. W kości wykonuje się odpowiednim wiertłem otwór, w którym umieszcza się implant, poprzez jego wkręcenie. Z czasem kość szczęki, która się regeneruje, obrasta implant i wówczas można odnieść wrażenie, że jest on częścią ciała. Z tą jednak różnicą, że nie będzie odczuwany jego ból. Na implant zębowy nakłada się w dalszym etapie element zewnętrzny – koronę, czyli najczęściej wykonany z porcelany, zamiennik zęba. W razie uszkodzenia tego elementu zawsze pozostaje możliwość jego naprawy lub wymiany.

Warunki dla wykonania implantu

Implantolog, w pierwszym etapie dokonuje oceny warunków implantologicznych oraz stanu zdrowia pacjenta, uwzględniając nałogi oraz choroby posiadane obecnie i przebyte, a także zażywane leki. Nie bez znaczenia są choroby takie jak osteoporoza, nowotwór, paradontoza czy nałóg w postaci palenia papierosów oraz ciąża u kobiet, wówczas zabieg nie może zostać przeprowadzony. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zastosowania specyficznych rodzajów implantów, przy zastosowaniu odpowiednich technik. Wykluczenie tych elementów pozwala przejść do bardziej szczegółowych badań i oceny stanu uzębienia. Jeśli pacjent ma kamień nazębny i cierpi na próchnicę, wówczas musi najpierw je wyleczyć. Kolejno dokonuje się zbadania kośćca szczęki, który powinien mieć właściwą strukturę oraz jakość. W tym celu wykonuje się badanie tomograficzne lub zdjęcie pantomograficzne. Sam zabieg wszczepienia implantu trwa od kilkunastu kilkudziesięciu minut, osteointegracja, czyli zrastanie się implantu z kością, trwa od kilku tygodni do nawet pół roku. Koronę implantu osadza się, gdy jest on zintegrowany z kością – jej kształt i kolor musi być dobrany pod kształt i kolor zębów naturalnych. Trwa to do 3 tygodni, jednak takie kliniki jak Ellmed, dysponują czasem możliwościami, by zamontować koronę zęba do implantu już tego samego dnia, podczas jednej wizyty.

Tytan jako metal na implanty

Tytan jest materiałem wykorzystywanym do produkcji implantów, ponieważ jest przede wszystkim biokompatybilny. Ponadto jest on materiałem niekorodującym i wytrzymałym, co przekłada się na możliwość długotrwałego użytkowania. Najnowsze technologie, które mają poprawić jakość implantów, bardzo mocno trzymają się właśnie tytanu, który charakteryzują właściwości mechaniczne i tribologiczne jak: wyższy współczynnik biozgodności, odporność na eksploatację, tłumienie drgań i zwiększenie sprężystości kości oraz materiału. Tytan jest materiałem niekorodującym i o dobrej wytrzymałości względnej. Moduł sprężystości jest tu niski, podobnie jak gęstość metalu. Wysoka biozgodność stanowi jednak największą zaletę, ponieważ minimalizuje szanse na odrzucenie implantu przez organizm, a sam proces integracji z kością przebiega zazwyczaj bezproblemowo.

Zbiór wymienionych charakterystycznych cech i właściwości sprawił, że tytan jest najczęściej wybieranym materiałem na implanty – trwały (znosi trud pracy szczęk) i bezpieczny (łatwo się integruje oraz nie uczula). Dlatego jest najczęściej stosowanym materiałem w produkcji implantów zębowych.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest