Endodoncja – Leczenie kanałowe

zabieg dentystyczny

Leczenie kanałowe (endodoncja) jest konieczne, w sytuacji gdy mamy do czynienia z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi lub martwicy miazgi zęba. Stan zapalny zazwyczaj jest efektem nieleczonej próchnicy, dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa i korzystanie z zabiegów stomatologii zachowawczej. Do zapalenia może dojść także wskutek urazu mechanicznego, takiego jak złamanie zęba czy nadmierne obciążenie. Gdy zaburzymy biologiczną stabilność przestrzeni zawartej w komorze naszego zęba np. obecnością bakterii z głębokiego ubytku i doprowadzimy do stanu zapalnego miazgi, wówczas mamy najczęściej do czynienia z ostrym bólem zęba, jednakże możliwa jest sytuacja, w której ząb wymagający leczenia kanałowego nie będzie powodował bólu. Stan zapalny może zostać opanowany we wczesnej jego fazie i najczęściej zdarza się to w przypadku drobnego reagowania zęba na pokarmy słodkie i zimne. W dalszych etapach bywa to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Przebieg leczenia kanałowego

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego nie zapominamy o niezbędnej diagnostyce, która obejmuje stosowanie odpowiednio skalibrowanych narzędzi, endometrów i programów komputerowych współdziałających z radiografią cyfrową, dzięki której można obliczyć długość kanału, jego szerokość itp. W szczególnych przypadkach korzystamy także z obrazowania radiograficznego 3D (CBCT). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Wszelkie prace endodontyczne wykonujemy pod mikroskopem. Podczas zabiegu z wnętrza korzenia zębowego usunięta zostaje zainfekowana miazga, a potem ma miejsce szczelne wypełnienie kanałów za pomocą specjalnego materiału. W ten sposób wyleczony ząb zyskuje skuteczną zaporę dla rozwoju drobnoustrojów.

Zalety leczenia endodontycznego

Każdy pacjent powinien sobie uświadomić, jak ważne i potrzebne jest należyte leczenie kanałowe zęba. Warto pamiętać, że jest to rozwiązanie dużo tańsze od usuwania zęba i zastępowania go jednym z uzupełnień protetycznych. W wielu przypadkach endodoncja to jedyny sposób na uratowanie naturalnego uzębienia. Dzięki leczeniu uda się zachować naturalny korzeń, dzięki czemu protetyk będzie mógł przywrócić ząb do pełnej sprawności. Tak przygotowany martwy ząb jest często wspaniałym podparciem dla odbudowy protetycznej pojedynczego braku, jak i grupy zębów, czy to dla protezy stałej, czy też jako podparcie dla protezy ruchomej. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest