Endodoncja – Leczenie kanałowe

Gdy zaburzymy biologiczną stabilność przestrzeni zawartej w komorze naszego zęba np. obecnością bakterii z głębokiego ubytku i doprowadzimy do stanu zapalnego miazgi, wówczas mamy najczęściej do czynienia z ostrym bólem zęba. Stan zapalny może zostać opanowany we wczesnej jego fazie i najczęściej zdarza się to w przypadku drobnego reagowania zęba na pokarmy słodkie i zimne. W dalszych etapach bywa to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Dewitalizacja, czyli zatrucie miazgi zęba, to sposób na “umartwienie zęba” stosowany jeszcze przez lekarzy. Tendencja nowoczesnej stomatologii to całkowite wyeliminowanie stosowania tej metody. Obecnie preferuje się tzw. metodę ektyrpacyjną, czyli usunięcie miazgi zęba w znieczuleniu. Skutkuje to tym, że ból ma szansę minąć już podczas wizyty, a do organizmu nie przedostają się toksyczne substancje.

Gdy miazga jest już z jakiegokolwiek powodu martwa – nie reaguje na bodźce – należy ją z komory zęba usunąć. Odbywa się to najczęściej przy pomocy metod mechanicznych wspomaganych środkami chemicznymi. Metod opracowania kanałów jest wiele i zależne one są zazwyczaj od anatomicznej budowy konkretnego korzenia. Najważniejsze jest jednak to, że kanały zęba po zatruciu trzeba bezwględnie przeleczyć, gdyż w przeciwnym wypadku nieuchronnie prowadzi to do utraty zęba.

Diagnostyka uzupełniająca, to głównie stosowanie odpowiednio skalibrowanych narzędzi, endometrów, programów komputerowych współdziałających z radiografią cyfrową, dzięki której można obliczyć długość kanału, jego szerokość itp. W szczególnych przypadkach należy odwołać się do stosowania obrazowania radiograficznego 3D (CBCT). Przeleczenie kanału, ma na celu jego wyjałowienie oraz szczelne, całkowite wypełnienie zapewniające zaporę dla rozwoju drobnoustrojów. Metod oraz leków stosowanych w nowoczesnej endodoncji jest mnóstwo i jedynie sami lekarze mogą dla danego przypadku dopasować najlepszą terapię.

Każdy pacjent musi sobie uświadomić jak ważne i potrzebne jest należyte przeleczenie kanałów zęba. Tak przygotowany martwy ząb jest często wspaniałym podparciem dla odbudowy protetycznej pojedynczego braku jak i grupy zębów, czy to dla protezy stałej czy też jako podparcie dla protezy ruchomej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu
×

Koszyk