Endodoncja – Leczenie kanałowe

zabieg dentystyczny

Leczenie kanałowe (endodoncja) jest konieczne, w sytuacji gdy mamy do czynienia z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi lub martwicą miazgi zęba. Stan zapalny zazwyczaj jest efektem nieleczonej próchnicy, dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa i korzystanie z zabiegów stomatologii zachowawczej. Do zapalenia może dojść także wskutek urazu mechanicznego, takiego jak złamanie zęba czy nadmierne obciążenie. Gdy zaburzymy biologiczną stabilność przestrzeni zawartej w komorze naszego zęba np. obecnością bakterii z głębokiego ubytku i doprowadzimy do stanu zapalnego miazgi, wówczas mamy najczęściej do czynienia z ostrym bólem zęba, jednakże możliwa jest sytuacja, w której ząb wymagający leczenia kanałowego nie będzie powodował bólu. Stan zapalny miazgi zęba może zostać opanowany we wczesnej jego fazie i najczęściej zdarza się to w przypadku drobnego reagowania zęba na pokarmy słodkie i zimne. W dalszych etapach bywa to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Leczenie endodontyczne stanowi ważną część współczesnej stomatologii i pozwala na zachowanie nawet głęboko uszkodzonych zębów. Dzięki ciągłemu rozwojowi technik i technologii endodontycznych coraz większa liczba pacjentów może cieszyć się zdrowymi zębami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz estetyki twarzy.

Przebieg leczenia kanałowego

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego nie zapominamy o niezbędnej diagnostyce, która obejmuje stosowanie odpowiednio skalibrowanych narzędzi, endometrów i programów komputerowych współdziałających z radiografią cyfrową, dzięki której można obliczyć długość kanału, jego szerokość itp. W szczególnych przypadkach korzystamy także z obrazowania radiograficznego 3D (CBCT). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Wszelkie prace endodontyczne wykonujemy pod mikroskopem. Wstępny etap leczenia endodontycznego polega na opracowaniu kanałów korzeniowych zęba. Po przygotowaniu zęba do zabiegu, stomatolog używa specjalistycznych narzędzi endodontycznych do usunięcia chorej miazgi oraz opracowania kanałów korzeniowych. W trakcie tego etapu lekarz może również wprowadzić środki dezynfekujące, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Po usunięciu miazgi, następuje etap wypełniania kanałów specjalnym materiałem, takim jak gutaperka. Materiał ten pozwala na szczelne wypełnienie kanałów oraz izolację zęba od bakterii. Wypełnienia kanałów korzeniowych są kluczowe dla sukcesu leczenia, ponieważ zapobiegają ponownemu zakażeniu oraz umożliwiają odpowiednią odbudowę zęba. Stosuje się różne metody odbudowy, takie jak wypełnienia, nakładki czy endokorony, w zależności od stopnia uszkodzenia zęba. Należy również zwrócić szczególną uwagę na okresowe kontrole, które pozwolą ocenić skuteczność leczenia oraz stan zachowanego zęba.

Zalety leczenia endodontycznego

Każdy pacjent powinien sobie uświadomić, jak ważne i potrzebne jest należyte leczenie kanałowe zęba. Leczenie kanałowe pozwala na usunięcie zainfekowanej miazgi oraz bakterii z wnętrza zęba, uniemożliwiając tym samym rozprzestrzenianie się infekcji na inne części jamy ustnej oraz organizmu. Po leczeniu ból zostaje wyeliminowany, co pozwala na przywrócenie normalnej funkcji żucia oraz poprawę komfortu życia pacjenta. Warto pamiętać, że jest to rozwiązanie dużo tańsze od usuwania zęba i zastępowania go jednym z uzupełnień protetycznych. W wielu przypadkach endodoncja to jedyny sposób na uratowanie naturalnego uzębienia. Dzięki leczeniu uda się zachować naturalny korzeń, dzięki czemu protetyk będzie mógł przywrócić ząb do pełnej sprawności. Tak przygotowany martwy ząb jest często wspaniałym podparciem dla odbudowy protetycznej pojedynczego braku, jak i grupy zębów, czy to dla protezy stałej, czy też jako podparcie dla protezy ruchomej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest