Utrata zęba stanowi poważny problem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Braki w uzębieniu mogą być konsekwencją różnych dolegliwości, np. usunięcia zębów z powodu rozwijających się zmian próchniczych, nieleczonej paradontozy, niewykształcenia się zawiązków zębowych czy uszkodzeń mechanicznych.
Co gorsza, w wyniku utraty zębów dochodzi do stopniowego zaniku kości, czego efektem są zaburzenia zgryzu, przykurcze mięśniowe, nawracające bóle głowy czy nawet zmiany kształtu twarzy. Dawniej jedynym rozwiązaniem było założenie protezy (ruchomej lub stałej – tzw. mostku), jednak zwiększające się oczekiwania oraz świadomość pacjentów przekładają się na rosnące zainteresowanie leczeniem implantologicznym. Implant zębowy można nazwać swoistą protezą zęba, której głównym zadaniem jest odbudowa brakującego uzębienia. Wszczepienie implantu przeciwdziała zanikowi kości, a dodatkowo implanty stomatologiczne są o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu niż standardowe protezy. Jakie są wskazania do założenia implantu i ile może to kosztować?
Na czym polega zabieg wszczepienia implantu?
Aby zrozumieć, skąd bierze się koszt zabiegu wszczepienia implantu zębowego, warto znać cały jego przebieg. Na początku pacjent musi odbyć konsultacje u specjalisty, który nie tylko oceni wygląd jamy ustnej, ale też ogólny stan zdrowia. W przypadku wystąpienia problemów wszelkie choroby jamy ustnej i zębów (np. próchnica, kamień nazębny) muszą zostać wcześniej wyleczone. Brane są również pod uwagę przyjmowane leki, a także aktualny stan pacjenta – ciąża, cukrzyca, nowotwór, osteoporoza czy palenie tytoniu wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Tkanka miękka musi mieć bowiem właściwy kolor i grubość, a kości szczęki odpowiednią jakość. Do ich oceny służy diagnostyka radiologiczna, polegająca na wykonaniu zdjęć pantomograficznych i tomograficznych dolnej części czaszki. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu przychodzi czas na pierwszy etap wszczepienia implantu, czyli wwiercenie śruby w kość szczęki. Po wkręceniu śruby (zwykle tytanowej bądź cyrkonowej) i zintegrowaniu jej z kością następuje wkręcenie śruby gojącej. W ostatnim etapie procesu wszczepienia implantu zakładana jest korona. W tym celu stomatolog pobiera wyciski protetyczne i na ich podstawie wykonuje koronę dopasowaną kształtem, rozmiarem i kolorem do indywidualnych potrzeb pacjenta. Później protetyk wykonuje łącznik – filar, na którym mocowany jest sztuczny ząb – oraz koronę. Procedura implantologiczna kończy się wraz z zamocowaniem łącznika na implancie, a na nim korony protetycznej.
Jaka jest cena wstawienia implantu zębowego?
Całkowity koszt założenia implantu zębowego jest kwestią mocno niejednoznaczną, ponieważ konieczne jest uwzględnienie wielu różnych czynników. Ostateczna cena może zależeć od rodzaju i jakości użytych materiałów, od wykorzystywanych w trakcie zabiegu technologii czy nawet od doświadczenia samego specjalisty. Wszelkie dodatkowe usługi jak leczenie chorych zębów również podnoszą cenę zakładania implantu zębowego. Ponadto w koszt wszczepienia implantów naliczane są opłaty za konsultacje u dentysty, kwalifikujące pacjenta do całego zabiegu, usługi dodatkowe (np. podnoszenie zatoki szczękowej, odbudowa kości) oraz badania radiologiczne. W Centrum Stomatologii i Specjalistyki Ogólnomedycznej Ellmed w Poznaniu koszt wszczepienia pojedynczego implantu szacuje się na 2600 złotych. Możliwa jest także wycena indywidualna np. jeśli pacjent posiada już wszczepione śruby i zależy mu na dopasowaniu kolejnych do istniejącego systemu lub gdy pacjent chce wszczepić więcej niż jeden implant – w tym drugim przypadku cena może zostać zredukowana, o ile zabieg będzie wykonywany w jednym czasie. Należy też pamiętać, że zastosowanie m.in. śruby gojącej czy osłonięcia chirurgicznego implantu wiąże się z doliczeniem dodatkowych kosztów.