Ile trwa proces adaptacji implantu zębowego?

Implant zębowy

Implanty zębowe można wprowadzić praktycznie u każdego pacjenta, u którego zakończył się już okres rozwojowy. Do przeprowadzenia zabiegu niezbędne są odpowiednie warunki kostne, czyli właściwa grubość i gęstość kości.

Nie można ich wszczepić osobie, u której występują przeciwwskazania ogólnomedyczne lub ograniczenia związane z nałogami — dotyczy to głównie implantów osteointegracyjnych. Jak dokładnie wygląda zabieg oraz proces adaptacji?

Przebieg zabiegu implantacji

Zabieg implantacji przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki temu jest bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta. Dawka znieczulenia jest dostosowywana do potrzeb danego pacjenta, dlatego w trakcie zabiegu nie czuje się bólu. Po wykonaniu znieczulenia doświadczony chirurg w pewnych technikach nacina dziąsło lub wykonuje jedynie otwór w dziąśle, a następnie nawierca kość, do której wprowadza implant zębowy.

Ostatnim etapem zabiegu jest założenie szwów, o ile są one konieczne. Czasami implantacja przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego mikroskopu, dzięki czemu lekarz jest bardziej precyzyjny. Długość zabiegu uzależniona jest od ilości wszczepów i trwa od pół godziny, do dwóch godzin.

Kilka godzin po implantacji zęba można jeść i pić, a po tygodniu od zabiegu należy udać się do chirurga stomatologicznego, aby usunąć szwy.

Adaptacja implantu zębowego

Gojenie dziąseł po wszczepieniu implantu, zależne jest od wielu aspektów. Do najważniejszych czynników, które wpływają na czas rekonwalescencji, należy: liczba wstawianych implantów, stan zdrowia pacjenta oraz konieczność przeprowadzenia innych zabiegów potrzebnych do osadzenia wszczepów.

Czas zrastania się implantu z kością, czyli tzw. osteointegracja implantu, jest różny dla szczęki i żuchwy. Proces polega na zrastaniu się tytanowego implantu z tkanką kostną pacjenta. Dzięki temu tytanowe implanty tworzą mocne połączenie z kością szczęki, stając się jej częścią. Adaptacja implantów w żuchwie trwa zwykle 2-3 miesiące, w szczęce 3 miesiące do pół roku. Różnica wynika z innej struktury tkanki kostnej szczęki i żuchwy. W żuchwie jest ona twarda i zbita, w szczęce gąbczasta.

Co robić po zabiegu?

Aby przyspieszyć proces rekonwalescencji, najważniejsze są pierwsze trzy tygodnie po wszczepieniu implantów. W tym czasie następuje proces gojenia tkanek i ważne jest, by postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Konieczne jest przepłukiwanie jamy ustnej po każdym posiłku, odpowiednia higiena całej jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem okolicy implantu i przyjmowanie zaleconych leków. Bezwzględnie nie można palić papierosów, a przyjmowane jedzenie powinno być rozdrobnione lub płynne. Niezbędna jest także cykliczna kontrola stomatologiczna, która pozwoli zapobiec odrzuceniu implantu.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest