Implanty zębowe a używki – co wolno, a czego się wystrzegać?

uśmiechnięta kobieta z filiżanką kawy

Leczenie implantologiczne wymaga zachowania wysokiego standardu zarówno w pracy implantologa, jak i w zachowaniu pacjenta. Wstawienie implantu może zakończyć się niepowodzeniem w wyniku wielu sytuacji. Jedną z nich jest stosowanie szkodliwych używek takich jak alkohol i papierosy. Proces gojenia może zostać łatwo zaburzony przez substancje w nich zawarte.

Działanie papierosów na leczenie implantologiczne

Palenie papierosów nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu implantacji. Warto mieć jednak na uwadze, że stosowanie tej używki może utrudnić proces gojenia się rany pozabiegowej oraz proces zespolenia się implantu z kością. Osoby uzależnione od papierosów powinny wstrzymać się z paleniem przez tydzień przed i dwa tygodnie po przeprowadzonym zabiegu. Im dłuższy czas bez papierosów, tym większa szansa na to, że implant się przyjmie.

Implantologia w Poznaniu, Warszawie i innych dużych miejscowościach jest bardzo rozwinięta, jednak nawet najlepszy implantolog nie zapewni, że implant się przyjmie, jeśli pacjent nie będzie stosował się do zaleceń.

Jaki wpływ na implant zębowy ma alkohol?

Po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, szczególnie wysokoprocentowego. Alkohol powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych połączenia, które tworzy się pomiędzy kością a implantem. Ponadto doprowadza do zaniku naczyń włosowatych, przez co zostaje zahamowany proces powstawania struktury kostnej.

Kolejnym problemem jest to, że alkohol poszerza naczynia krwionośne, powoduje przekrwienie błony śluzowej i wysusza nabłonek, co ułatwia powstawanie stanów zapalnych w obrębie wszczepu.

Napojem, którego również dobrze jest unikać po zabiegu, jest kawa. Jej odczyn utrudnia regenerację komórek uszkodzonych w trakcie zabiegu. Przez kilka dni po zabiegu warto ją zastąpić herbatą.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest