Jak dbać o implanty zębowe? Zasady pielęgnacji

dbanie o implanty zębowe

Implanty stomatologiczne to swego rodzaju protezy, dzięki którym możliwa jest odbudowa brakującego uzębienia. Materiałem stosowanym do ich produkcji jest w pełni bezpieczny dla zdrowia i wysoce wytrzymały tytan.

Protezy tytanowe są świetną alternatywą dla tradycyjnych ruchomych rozwiązań protetycznych, opierających się na rozwiązaniach innych niż mosty czy korony. Aby jednak móc cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem przez długi okres czasu, należy zadbać o prawidłową pielęgnację implantów stomatologicznych.

Pielęgnacja implantów stomatologicznych

Choć posiadanie implantów stomatologicznych eliminuje problem próchnicy czy zapalenia miazgi zębowej, fakt ten absolutnie jednak nie zwalnia z przykładania się do zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Wręcz przeciwnie, tytanowe protezy wymagają od ich posiadacza jeszcze bardziej starannych procesów pielęgnacyjnych.

Podstawową czynnością higieniczną, jaką należy wykonywać regularnie, jest dokładne czyszczenie implantów zębowych. W tym celu warto używać szczoteczek stworzonych właśnie z myślą o protezach tytanowych. Ich specjalny kształt pozwala na dokładne wyczyszczenie nawet najgłębszych zakamarków zębowych. Osoba posiadająca implanty, powinna wyposażyć się w płyn antyseptyczny, który pozwala na bezbolesne odkażenie dziąseł. Warto także pomyśleć o zakupie pasty przeznaczonej do czyszczenia implantów stomatologicznych opartych o naturalny tlen, który nie tylko wykazuje silne działanie antybakteryjne, ale przyspiesza także gojenie ran. Dodatkowo wręcz nieodzowne jest stosowanie irygatorów oraz innych urządzeń pomocniczych.

Posiadanie implantów zębowych a wizyta w gabinecie stomatologicznym

Wbrew pozorom, zastąpienie zębów stałych implantami stomatologicznymi nie zwalnia ich posiadacza z regularnego odwiedzania placówek dentystycznych. Choć dwa razy w roku powinien zostać przeprowadzony dokładny przegląd stanu jamy ustnej. Stomatolog będzie miał wtedy szansę ocenić stan wszczepionych protez tytanowych.

Warto pamiętać także o systematycznym zgłaszaniu się do gabinetu higieny jamy ustnej w celu oczyszczenia kamienia nazębnego. W takim gabinecie, wykwalifikowana higienistka może pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu jaki pacjent powinien zakupić oraz dobrać odpowiednie rozmiary drobnych szczoteczek międzyzębowych, aby ich użytkowanie pomiędzy wizytami nie przynosiło szkody pacjentowi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest