Jak dobierany jest kolor implantu zębowego?

dobór koloru implantu

Implanty zębowe to sprawdzona metoda, aby uzupełnić ubytki w uzębieniu. Na pełne zadowolenie z rekonstrukcji utraconego zęba ma również wpływ właściwy dobór koloru implantu. Od czego zależy dobór barwy? Wyjaśniamy w treści wpisu.

Korona na implancie

Zalety rekonstrukcji uzębienia, dzięki wszczepieniu implantów są nieocenione. Nie mamy na myśli, tylko względów estetycznych, choć odgrywają niebagatelną rolę. Ważne jest to, że zastosowanie implantów chroni kość szczęki oraz żuchwy, a także tkanki dziąsła przed postępującym zanikiem. Ta metoda odbudowy uzębienia jako jedyna pomaga zachować w miarę naturalne warunki anatomiczne w obrębie jamy ustnej. Jest to ważne dla czynności przeżuwania pokarmów oraz wyraźnego mówienia.

Zabieg wszczepiania implantu składa się z kilku etapów. Najpierw lekarz stomatolog musi wprowadzić do kości implant przypominający śrubę, wykonaną najczęściej z metalu – tytanu lub tlenku cyrkonu. Ten drugi materiał chętniej wybiera się do rekonstrukcji braków w przedniej części łuków zębowych – choć nie jest to regułą. Wszczep cyrkonowy ma barwę kości słoniowej i w przypadku odsłonięcia śruby przez opadające dziąsło nie staje się tak widoczny, jak implant wykonany z szarego tytanu.

Kość szczęki albo żuchwy potrzebuje czasu, aby przyswoić implant. W celu ułatwienia dalszej rekonstrukcji lekarz musi założyć na niego śrubę gojącą, która pomoże uformować dziąsło – czyli tzw. profil wyłaniania z dziąsła, aby odbudowana korona zęba wyglądała jak najbardziej naturalnie. Gdy dziąsło się zagoi, a implant scali się z kością i tkankami dziąsła, można przystąpić do ostatniego etapu zabiegu, czyli przygotowania i osadzenia korony.

Końcowy efekt zależy od tego, czy kolorystyka korony zostanie właściwie dobrana. Warto pamiętać, że to korona jest tą częścią zęba, którą odsłaniamy w uśmiechu. Lekarz wraz z technikiem protetycznym będą musieli stworzyć jej doskonałą imitację, której nikt nie powinien odróżnić od naturalnych zębów.

Korona implantu a naturalne zęby

Korona osadzona na implancie powinna wiernie naśladować nasz naturalny ząb zarówno pod względem kształtu jak i zabarwienia. Odtworzenie kształtu możliwe jest dzięki pobranemu wyciskowi lub skanowi uzębienia.

W doborze koloru pomaga paleta wzorników porządkująca barwy zębów. Ocenę barwy powinno się przeprowadzić w różnych typach oświetlenia, zarówno dziennym jak i sztucznym. Ponadto określenie rzeczywistego koloru naturalnych zębów należy przeprowadzić po ich oczyszczeniu z kamienia nazębnego i nalotów. Wykonuje się to najczęściej jeszcze przed zabiegiem wszczepienia implantu zębowego https://ellmed.pl/implantologia-wszczepy-srodkostne/ .

Na podstawie wycisku lub skanu protetyk kształtuje model korony. Najbardziej cenionymi materiałami, które wykorzystuje się do stworzenia imitacji powierzchni zęba są ceramika i cyrkon lub kompozyty najnowszych generacji. Dzieje się tak za sprawą ich właściwości, umożliwiających stworzenie trwałych elementów o barwie identycznej co naturalny koloryt uzębienia. Podbudową pod te struktury może być metal, cyrkon lub inne ceramiczne lub polimerowe struktury.

Podczas wizyty lekarz dentysta musi koronę dopasować i osadzić na implancie. Jeśli mamy wątpliwości co do koloru korony, to na etapie produkcyjnym oraz przymiarek można ten kolor skorygować, zanim lekarz połączy koronę za pomocą łącznika z implantem.

Zapewne każdy pacjent zastanawia się, czy wszczepione implanty wymagają stosowania specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Śpieszymy więc z wyjaśnieniem, że kwestia higieny w obrębie jamy ustnej, po uzupełnieniu brakujących zębów za pomocą implantów, powinna przebiegać w bardzo podobny sposób jak przy własnym uzębieniu. Pamiętajmy, by szczotkować zęby co najmniej dwa razy codziennie. Koniecznie należy zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną i bezwzględnie nie wolno zaniedbywać systematycznych wizyt w gabinecie dentystycznym. Należy także pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i zalecenia pozabiegowe oraz pokontrolne u każdego pacjenta mogą się nieco różnić. W związku z tym, należy pamiętać o stałych kontrolach i okresowych przeglądach.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest