Jak szybko po usunięciu zęba można wszczepić implant?

Ekstrakcja zęba

Usunięcie każdego zęba wywołuje w jamie ustnej znaczące zmiany. Najczęściej z powodów estetycznych i praktycznych chcemy jak najszybciej przywrócić pierwotny stan uzębienia.

Umożliwiają to implanty zębowe. Są one najlepszą metodą odbudowy braków zębowych, nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale także z powodu komfortu, jaki dają w użytkowaniu.

Kiedy można je wszczepić i czy postępowanie w tym zakresie przebiega zawsze tak samo?

Po usunięciu zęba w miejscu po jego ekstrakcji, a także w obrębie całej jamy ustnej rozpoczyna się proces doprowadzający do nieodwracalnych zmian. Zęby zaczynają migrację, ze względu na zaburzenie pierwotnego zwarcia pomiędzy nimi. W miejscu, w którym wcześniej znajdował się ząb, zaczyna dochodzić do zaniku wyrostka. Wszystkie te zmiany zachodzą stosunkowo szybko po usunięciu zęba, dlatego wszczepienie implantu powinno nastąpić jak najszybciej, czasem nawet tego samego dnia co usunięcie. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

Kiedy można założyć implant bezpośrednio po ekstrakcji?

Dobre efekty daje wszczepienie implantu bezpośrednio po usunięciu zęba. Zabieg taki nie tylko hamuje procesy zachodzące w obrębie jamy ustnej po ekstrakcji, ale także daje maksymalny komfort, ze względów estetycznych i praktycznych. Warunkiem wykonania takiego zabiegu jest brak przeciwwskazań. Chodzi między innymi o wielkość wyrostka zębowego, który powinien być odpowiednio szeroki i wysoki oraz jakość kości w jego okolicy, by nie wymagał on odbudowy specjalnym materiałem. W niektórych przypadkach koniecznym do wszczepienia implantu może się okazać podniesienie dna zatoki szczękowej, co przesuwa implantację o 4-6 miesięcy. Istotne jest także to, by nie było przeciwwskazań ogólnoustrojowych do wykonania zabiegu.

Wszczepienie implantu po kilku tygodniach

Jeśli miejsce po usunięciu zęba wymagało dodatkowego zabiegu, na przykład wspomnianego już podniesienia dna zatoki szczękowej i uzupełnienia materiałem kościozastępczym, musi minąć 8-12 tygodni przed właściwą implantacją. Celem tego oczekiwania jest przygotowanie podłoża kostnego do wszczepienia implantu. To czas, kiedy kość buduje się w oparciu o materiał zastępczy, umożliwiając prawidłową implantację. Zadaniem pacjentów w tym okresie jest szczególna dbałość o wysoki stan higieny jamy ustnej, co jest niezwykle ważne dla jakości zespolenia. Po wyznaczonym przez lekarza okresie wykonuje się zdjęcie RTG, które pozwala na ocenę stanu miejsca, przygotowanego do wszczepienia implantu i wykonanie zabiegu.

Czy można wszczepić implant po latach od wyrwania zęba?

Zdarza się, że pacjent z różnych powodów, dopiero po latach od ekstrakcji zęba decyduje się na wszczepienie implantu. Taki zabieg jest oczywiście możliwy, wymaga jednak gruntownej diagnostyki, którą przeprowadza lekarz stomatolog. Opiera się ona przede wszystkim na ocenie stanu podłoża kostnego oraz całej jamy ustnej. Na tej podstawie lekarz podejmuje wraz z pacjentem decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu. Zwykle konieczne jest uzupełnienie podłoża preparatem kościozastępczym i przeprowadzenie procedury podobnej do tej, którą wykonuje się u pacjentów, u których przeprowadza się implantację po kilku tygodniach od ekstrakcji. Czasem możliwe jest, że podłoże kostne umożliwia natychmiastowe przeprowadzenie zabiegu, co jest oczywiście sytuacją najbardziej pożądaną.

Warto pamiętać, by po wyrwaniu zęba od razu zatroszczyć się o jego odbudowę. To umożliwi optymalne warunki dla wykonania zabiegu implantacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest