Jakie odbudowy protetyczne mogą być stosowane na implancie?

implanty zębowe

Piękny uśmiech odmładza, dodaje pewności siebie, pomaga w codziennym życiu. Dlatego warto o niego zadbać i zainwestować w regularne wizyty u dentysty.

Współczesna stomatologia nieustannie się rozwija i ma nam coraz więcej do zaoferowania. Dzięki wykwalifikowanym specjalistom, nowoczesnym technologiom oraz innowacyjnym sprzętom uzyskanie zdrowego uśmiechu, nawet w przypadku braku grupy zębów, jest jak najbardziej możliwe. W sytuacji utraty jednego lub kilku zębów należy w krótkim czasie uzupełnić powstały defekt za pomocą leczenia protetycznego, ponieważ ubytki w uzębieniu prowadzą do zaburzeń anatomicznych i fizjologicznych w obrębie aparatu żującego oraz przyczyniają się do rozwoju bruksizmu czy choroby okluzyjnej, a ponadto są nieestetyczne. Poniżej wyjaśniamy, jakie odbudowy protetyczne można stosować na implancie.

Implantoprotetyka

Dzisiejsza stomatologia pacjentom pragnącym posiadać zdrowy uśmiech proponuje bezbolesne i dające niezwykle satysfakcjonujące rezultaty leczenie, w tym implanty, korony, licówki, mosty, wkłady, ruchome protezy. Implanty zębowe, które uznaje się za rozwiązanie skrojone na miarę obecnych czasów, stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnej protetyki: są bardzo wytrzymałe, wzmacniają całe uzębienie, trudno odróżnić je od naturalnych zębów. Istnieje przy tym możliwość połączenie implantologii i protetyki poprzez zastosowanie odbudowy protetycznej na implancie, czyli wszczepie śródkostnym, zamiast na zębie własnym pacjenta (implant zastępuje korzeń zęba i stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia jego rekonstrukcji).

Wspomniane rozwiązanie jest estetyczne, poprawia mechanikę narządu żucia, zwiększa poczucie komfortu. Ponadto odbudowy protetyczne oparte o implanty są bardzo trwałe i stabilne – założone na implantach łączniki spajające umożliwiają pewne zamocowanie na nich protezy, co doskonale sprawdza się w przypadku odbudowy bezzębia całkowitego (klasyczne protezy w sytuacji bezzębia całkowitego przesuwają się i nie zapewniają odpowiedniej siły żucia). Wyróżniamy następujące odbudowy protetyczne na implantach:

  • stosowaną w przypadku braku jednego zęba koronę protetyczną, która posiada wiele zalet: odciąża sąsiadujące zęby, przywraca równomierne rozłożenie sił działających na kości (obciążenie implantem stymuluje kość, tak jak robił to wcześniej korzeń zęba własnego), bardzo dobrze się prezentuje i nie jest, dzięki zastosowaniu implantu, podatna na próchnicę,
  • most protetyczny, czyli połączone ze sobą korony zawieszone pomiędzy stanowiącymi dla nich stabilne oparcie implantami; to polecane w sytuacji braku grupy zębów rozwiązanie jest praktyczne, ponieważ nie wymaga szlifowania zdrowych zębów, a przy tym estetyczne – most kształtem i odcieniem pasuje do pozostałych zębów,
  • stabilne protezy mocowane na implantach – protezy na implantach w przeciwieństwie do tych tradycyjnych nie powodują zaniku kości oraz nie zaburzają mowy, a przy tym w większym zakresie ułatwiają żucie i gryzienie (pacjent nie odczuwa znacznej różnicy pomiędzy protezą na implantach a naturalnymi zębami); wyróżnia się protezy ruchome wsparte na implantach i belce bądź na implantach i lokatorach (specjalne lokatory pozwalają pacjentowi na samodzielne zdjęcie protezy) oraz protezy stałe (stosowane w przypadku znacznego zaniku kości).
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest