Leczenie zaburzeń okluzyjnych

Choroba okluzyjna – czy w ogóle można mówić o takiej jednostce chorobowej ?

Relacja zębów w górnym i dolnym łuku zębowym, która zależna jest od ortodontycznej relacji zębów w szczęce i żuchwie oraz od układu struktur w obrębie stawu skroniowo żuchwowego jak i napięcia i budowy mięśni poruszających żuchwą, ma zasadniczy wpływ na to czy pojawiają się w obrębie układu stomatognatycznego (czyli zębów i wszystkich struktur szczęk) charakterystyczne zaburzenia , które dotychczas przez lekarzy były identyfikowane jako przyczyny pozastomatologiczne.

Najczęstszymi objawami u pacjentów z zaburzeniami okluzji, mogą być zmiany w strukturach twardych tkanek zębów. Początkowo niezauważalne, z czasem dające drobne dolegliwości, które w końcu mogą urosnąć do rangi poważnego problemu. Wiele zaburzeń okluzyjnych rozpoczyna się w młodym wieku. Początki mogą mieć w różnych schorzeniach. Zaburzenia ortodontyczne, utrata prawidłowego kontaktu na zębach z powodu osłabienia tkanek twardych zęba, złe nawyki – parafunkcje, zaburzenia struktur anatomicznych, to wszystko może po latach skutkować problemami z prawidłowym zwarciem i w efekcie stać się poważnym problemem, wymagającym szerokozakrojonej interwencji.

Najczęstsze przyczyny jakie skłaniają pacjentów do porady lekarskiej, a które mogą być objawem zaburzeń okluzyjnych to

  • starcia zębów (zaburzona estetyka w wyglądzie)
  • nadwrażliwość wynikająca z uszkodzenia twardych tkanek zębów
  • bóle w stawach (trzaski, przeskakiwania, zmiana toru pracy w stawie skroniowo-żuchwowym)
  • niezidentyfikowane bóle głowy
  • nocne zgrzytanie zębami
  • przemęczenie mięśni żuchwy
  • bóle podczas gryzienia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych

Rozpoznanie kłopotów z okluzją powinno być standardem w leczeniu każdego pacjenta. Odpowiednie zdiagnozowanie problemu pozwala na prawidłowe ułożenie planu leczenia. Terapia takich zaburzeń jest niewątpliwie działaniem interdyscyplinarnym, wymagającym zaangażowania specjalistów z różnych dziedzin.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu
×

Koszyk