Nowoczesne kliniki stomatologiczne oferują pacjentom liczne metody i zabiegi wspomagające walkę z problemami jamy ustnej, robiąc wszystko, co tylko możliwe, aby usunięcie zęba było ostatecznością. Niestety w niektórych przypadkach jest to nieuniknione – szczególnie wtedy, gdy utrata zęba jest wynikiem choroby, wypadku, ciężkich zaniedbań higienicznych lub stosowania niewłaściwej diety.
Konsekwencją utraty zębów jest często negatywna samoocena pacjentów oraz utrata poczucia własnej wartości. Nieleczone braki w uzębieniu w długotrwałej perspektywie mogą również prowadzić do pojawienia się problemów z wymową, zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych, rozwoju nieprawidłowego zgryzu i diastem, nadmiernych przeciążeń pozostałych zębów i zmian w budowie twarzy. Na szczęście współczesna stomatologia dysponuje różnymi, dopasowanymi do wymagań pacjentów rozwiązaniami protetycznymi. Wykwalifikowany specjalista potrafi uzupełnić braki w uzębieniu w taki sposób, żeby osoby trzecie nie były w stanie rozróżnić zębów sztucznych od naturalnych. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczamy w tym przypadku protezy oraz implanty zębowe.
Czym charakteryzują się protezy zębowe?
Tradycyjne protezy ruchome, określane skrótowo mianem protez lub bardziej zwyczajowo „sztucznymi szczękami”, należą do najczęściej stosowanych rozwiązań w przypadku utraty kilku lub wszystkich zębów. W zależności od rozmiaru ubytku proteza może być częściowa (odbudowa kilku braków w łuku zębowym) lub całkowita (wykorzystywana przy bezzębiu). Proteza ruchoma wykonywana jest na bazie akrylowej, akronowej lub metalowej płytki, która obejmuje wyrostki zębodołowe i podniebienie twarde. Punktem podparcia dla protezy akrylowej są w znacznej mierze dziąsła, natomiast protezy metalowe posiadają szkielet, który wspiera się na zdrowych zębach. Nieco rzadziej stosowanym, lecz niezwykle estetycznym typem protez ruchomych są protezy akronowe, stabilizowane za pomocą pozostałych w jamie ustnej zębów (minimum trzech) i osadzane z wykorzystaniem specjalnych, niewidocznych klamerek. Kluczową cechą wszystkich typów protez ruchomych jest to, że pacjent może je wyciągnąć z jamy ustnej bez ingerencji lekarza. W zależności od zastosowanego materiału dobrze wykonana proteza zębowa – nawet ta odtwarzająca znaczne braki – może być niewidoczna dla postronnych obserwatorów. Warto jednak pamiętać, że każda proteza ruchoma wymaga regularnego zdejmowania i dokładnego czyszczenia, najlepiej po każdym posiłku. Do pielęgnacji protez należy używać wyłącznie dedykowanych do tego celu środków pielęgnacyjnych. Niewątpliwą zaletą protez jest jednak to, że są stosunkowo tanie, a przez to powszechnie dostępne i łatwe do wykonania.
Jakie zalety mają implanty zębowe?
Implanty stomatologiczne to nieruchome uzupełnienia protetyczne – oznacza to, że pacjent nie jest w stanie włożyć ich i wyciągnąć bez interwencji stomatologa. Implant składa się ze śruby (produkowanej z obojętnego dla organizmu tytanu lub tlenku cyrkonu) oraz korony (zwykle ceramicznej na podbudowie metalowej lub cyrkonowej lub kompozytowej). Podczas zakładania implantu śruba zostaje wkręcona w kość szczęki lub żuchwy, przejmując w ten sposób funkcję brakującego korzenia zębowego. W dalszym etapie procesu, już po wygojeniu się dziąsła i zintegrowaniu śruby z kością, zostaje przymocowana korona. W przeciwieństwie do protez ruchomych wszczepienie implantu może być wykorzystane do uzupełnienia pojedynczego ubytku. Implanty są też przydatne w szerszym zakresie. W razie całkowitej utraty uzębienia można je wykorzystać do przymocowania protezy ruchomej – implanty będą wówczas pełnić funkcję sztucznych punktów zaczepienia. Korzyścią jest także brak konieczności szlifowania zębów naturalnych i naruszania ich struktury, co może (lecz nie musi) mieć miejsce w przypadku dopasowywania protez ruchomych. Inną istotną zaletą implantów są ich walory estetyczne, doskonale imitujące naturalne zęby. Dodatkowo przenoszenie obciążeń na kości przy zastosowaniu implantów odbywa się tak samo, jak ma to miejsce w przypadku oryginalnego uzębienia. Jest to zatem metoda korzystniejsza pod względem eliminowania ryzyka zaniku kości, a przez to występowania zmian w wyglądzie twarzy.
Bez względu na wybór ostatecznego rozwiązania należy zdawać sobie sprawę, że uzupełnianie ubytków w uzębieniu jest bardzo ważne pod kątem prawidłowego funkcjonowania całej jamy ustnej, dlatego w razie wystąpienia problemów zachęcamy do skorzystania z usług Centrum Stomatologii i Specjalistyki Ogólnomedycznej ELLMED.