Najczęstsze usterki i sposoby naprawy protez zębowych

naprawa protezy zębowej

Protezy zębowe są popularnym rozwiązaniem dla osób, które utraciły swoje naturalne zęby. Pomagają one w odzyskaniu pełnej funkcjonalności jamy ustnej oraz poprawie wyglądu uzębienia. Niestety, zdarza się, że protezy zębowe ulegają usterkom. Wiedza na temat najczęstszych problemów i sposobów ich rozwiązania może pomóc w utrzymaniu protez w dobrym stanie przez wiele lat.

Co zrobić, kiedy proteza spada?

Jednym z najczęstszych problemów, z którymi borykają się pacjenci użytkujący protezę, jest jej spadanie i uczucie nieodpowiedniego dopasowania.
Pierwszą z przyczyn tego problemu jest zbyt długi czas używania protezy. Protezy akrylowe należy wymieniać co 5 lat, jednak w przypadku niektórych osób czas ten powinien być krótszy.

Kolejną przyczyną spadania protezy jest zanik kości wyrostka zębodołowego. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy pacjent nie ma żadnych własnych zębów. Sposobem na uniknięcie tego problemu jest zastosowanie kilku implantów, dzięki którym kość nie zacznie zanikać.

Niektórzy pacjenci mają problem z używaniem protezy na początku. W takich przypadkach pomaga trening mowy i przeżuwania, dzięki któremu mięśnie warg, policzków i języka przyzwyczają się do korzystania z protezy.

Jeśli proteza nagle przestanie pasować, należy udać się na kontrolę do lekarza.

Co robić, gdy proteza ulegnie uszkodzeniu?

Czasami zdarza się, że proteza ulegnie uszkodzeniu np. pęknięciu. W takim przypadku nie należy jej naprawiać samemu. Zapraszamy pacjentów z Poznania, Gniezna czy Leszna na naprawę protez zębowych.

Nieprawidłowo naprawiona proteza może przesuwać się w trakcie mówienia, czy gryzienia, a nawet uszkodzić narząd żucia. Poza tym proteza sklejona nieodpowiednim klejem może w każdej chwili ponownie pęknąć, co jest niebezpieczne.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest