Podstawowe rodzaje implantów stomatologicznych

rodzaje implantów

Za jedno z największych osiągnięć współczesnej stomatologii uznaje się implanty zębowe. Są one nieporównywalnie bardziej komfortowe dla pacjenta od klasycznych protez, a zabieg ich wszczepienia jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Z tego względu, implanty cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które pragną odbudować utracone w wyniku chorób lub urazów zęby. Obecnie wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje implantów stomatologicznych, mianowicie tytanowe oraz cyrkonowe. 

Podstawowe rodzaje implantów stomatologicznych

Ze względu na materiał, z jakiego są wykonywane, wyróżnia się wspomniane już wcześniej implanty tytanowe i cyrkonowe, przy czym pierwsze stosowane są dużo częściej. Tytan jest materiałem bardzo wytrzymałym, dodatkowo wyróżnia się wysoką biokompatybilnością. Oznacza to, że szybko integruje się z kością, co z kolei wpływa na wyjątkową trwałość implantu. 

Alternatywą dla tytanowych implantów stomatologicznych są wszczepy cyrkonowe, zwane ceramicznymi. Wytwarza się je z tlenku cyrkonu, który wyróżniają właściwości zbliżające je bardziej do naturalnej tkanki zębowej niż tytan. One także cechują się wysoką wytrzymałością, jednak nie zawierają metalu, co jest istotne dla osób wysoce podatnych na alergie.

Podział implantów ze względu na sposób wszczepiania

Implanty możemy wszczepić na dwa sposoby, tzn. pod dziąsłem (implanty podokostnowe) lub w obrębie kości (implanty śródkostne). W przypadku pierwszego sposobu, proces przebiega w jednej fazie i po zainstalowaniu wszczepu można przejść do nakładania uzupełnienia protetycznego. Cała procedura nie zajmuje wiele czasu, dlatego stosuje się ją najczęściej w przypadku zębów przednich, gdy pacjentowi zależy na szybkim wstawieniu implantu. Z kolei wszczepienie implantu śródkostnego wiąże się często z dwoma etapami prac. Na pierwszej wizycie umieszcza się w kości wszczep, po czym przez okres kilku miesięcy integruje się on z tkankami pacjenta. Po okresie wygajania można umawiać się na zamontowanie ostatecznej pracy protetycznej. Są jednak już stosowane techniki, w których można takie implanty obciążać natychmiast po ich wszczepieniu, jednak muszą być spełnione konkretne warunki.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest