W przypadku gdy z jakiegoś powodu pozbyliśmy się jednego lub grupy zębów, należy pamiętać o konieczności szybkiego uzupełnienia powstałego braku poprzez leczenie protetyczne. Dążenie do odbudowy braku zębowego nie wynika jedynie z nieestetycznego wyglądu, ale także z powodu zaburzenia anatomii i fizjologii aparatu żującego oraz możliwości powstania daleko idących powikłań wtórnych np. choroby okluzyjnej czy bruksizmu. Oferta naszej kliniki obejmuje zarówno uzupełnienia stałe, takie jak wkłady, korony, mosty i licówki, jak też ruchome – czyli protezy (akrylowe, szkieletowe, hybrydowe). Ich dobór dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Dzisiejsza technologia pozwala na wiele możliwości odbudowy braków w uzębieniu i nasi stomatolodzy zaproponują optymalne rozwiązania.

Odbudowy protetyczne na implancie

Komfort funkcjonowania każdego pacjenta zależy w dużej mierze od stanu uzębienia – jego podstawowym parametrem jest posiadanie kompletnego uzębienia, co w przypadku utraty któregokolwiek elementu rodzi konieczność odbudowy protetycznej. Istnieje możliwość połączenia implantologii i protetyki poprzez zastosowanie odbudowy protetycznej na implancie. Wypełnienia na implancie dają naprawdę trwały efekt estetyczny. Odbudowy protetyczne oparte o implanty, a nie uzębienie własne pacjenta, są bardzo stabilne i dają poczucie swobody i komfortu w każdej sytuacji. Na implanty nałożone zostają specjalne łączniki, które umożliwiają pewne zamocowanie na nich protezy. Odbudowy na implancie dają znakomite rezultaty, gdy mamy do czynienia z odbudową bezzębia całkowitego. Wynika to z faktu, że w przypadku bezzębia tradycyjne protezy nie zdają egzaminu, ponieważ przemieszczają się i zapewniają słabą siłę żucia.

Zagrożenia wynikające z zaniechania odbudowy braków zębowych

Każdy ząb w jamie ustnej ma do spełnienia określone zadanie i przejmuje podczas żucia (i nie tylko) odpowiednie siły. Jeśli zaniechamy odbudowy braków zębowych, może to mieć bardzo negatywne skutki. W takim przypadku pozostałe zęby zmuszone są przejąć jego funkcję i dotychczasowe obciążenia. Oba  łuki zębowe pracują jako jeden instrument, a w przypadku braku części takiego instrumentu pozostała część może ulegać parafunkcjom i przeciążeniom. Często w kierunku nieuzupełnionego braku zęby sąsiednie potrafią się przechylać lub co gorsza wysuwać z kości, a co za tym idzie, wada powstała na skutek tylko jednego braku zębowego może się dodatkowo pogłębiać i prowadzić do dalszych zaburzeń. Zależy nam zawsze na tym, aby takim sytuacjom zapobiegać. Jeśli istnieje konieczność odbudowy braku, nie należy z tym zwlekać. Pacjenci z brakami zębowymi, którzy szukają stomatologa w okolicach Gniezna, Śremu czy Środy Wielkopolskiej, mogą skorzystać z oferty leczenia protetycznego w Centrum Stomatologii Ellmed w Kórniku pod Poznaniem.