Protetyka

W przypadku gdy z jakiegoś powodu pozbyliśmy się jednego lub grupy zębów należy pamiętać o konieczności szybkiego uzupełnienia powstałego braku. Dążenie do odbudowy braku zębowego nie wynika jedynie z nieestetycznego wyglądu, ale także z powodu zaburzenia anatomii i fizjologii aparatu żującego oraz możliwości powstania daleko idących powikłań wtórnych np. choroby okluzyjnej, bruksizmu.

Komfort funkcjonowania każdego pacjenta zależy w dużej mierze od stanu uzębienia – jego podstawowym parametrem jest posiadanie kompletnego uzębienia co w przypadku utraty któregokolwiek elementu rodzi konieczność odbudowy protetycznej.

Każdy ząb w jamie ustnej ma do spełnienia określone zadanie i przejmuje podczas żucia (i nie tylko) odpowiednie siły. W przypadku jego utraty pozostałe zęby zmuszone są przejąć jego funkcję i dotychczasowe obciążenia. Oba  łuki zębowe pracują jako jeden instrument, a w przypadku braku części takiego instrumentu pozostała część może ulegać parafunkcjom i przeciążeniom. Często w kierunku nieuzupełnionego braku, zęby sąsiednie potrafią się przechylać lub co gorsza wysuwać z kości, a co za tym idzie, wada powstała na skutek tylko jednego braku zębowego może się dodatkowo pogłębiać i prowadzić do dalszych zaburzeń.

Zależy nam zawsze na tym, aby takim sytuacjom zapobiegać. Jeśli istnieje konieczność odbudowy braku, nie należy z tym zwlekać.

W naszej praktyce stosujemy wszelkiego typu uzupełnienia protetyczne zarówno stałe jak i ruchome. Ich dobór dostosowany jest do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego pacjenta.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu
×

Koszyk