Skąd wzięły sie implanty zębowe?

sztuczne zęby

Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Na szczęście dzisiaj jest wiele sposobów, by go osiągnąć. Nawet jeśli straciłeś niektóre zęby, możliwe jest uzupełnienie braków poprzez wstawienie implantów. Dowiedz się, czym są i jak powstawały współczesne implanty zębowe.

Implanty zębowe to sztuczne korzenie, mające kształt kołka lub ćwieka, na którym mocuje się sztuczną koronę zęba. Najczęściej wykonuje się je z tytanu lub materiałów ceramicznych, co sprawia, że łatwo go zamontować w kości. Po zamocowaniu go wewnątrz zszywa się śluzówkę i czeka kilka miesięcy na zintegrowanie implantu z kością, a potem instaluje się koronę lub most za pomocą specjalnych łączników. Na implantach można też mocować całe protezy zębowe.

Gdzie powstały pierwsze implanty?

Pierwsze implanty zębowe znane były już w starożytności. Odkrycia archeologiczne dowiodły, że wstawiali je sobie bogaci Rzymianie, Etruskowie, Egipcjanie, Chińczycy, a także Inkowie, Aztekowie i Majowie. Sztuczne zęby wytwarzano z kości słoniowej, srebra, złota i kamieni szlachetnych. Odkryto również, że do budowy implantów stosowano zęby dzikich zwierząt, na przykład tygrysa, rekina i hipopotama.

Jednak początek historii współczesnych implantów datuje się dopiero na lata 20. XX wieku. Wtedy stworzono pierwszy prototyp, jednak długo naukowcy nie mogli rozwiązać problemu połączenia elementów metalowych z kością. Dopiero eksperymenty z wykorzystaniem tytanu pokazały, że metal ten jest lepiej niż inne materiały tolerowany przez organizm. Pierwszy implant powstał w 1965 roku. Później opracowano technologię umożliwiającą za pomocą specjalnych łączników mocowania na nich koron, mostów, a także całych protez zębowych.

Dzisiejsza technologia pozwala na produkcję idealnie dopasowanych, pięknych białych implantów. Po zakończonym procesie mocowania są one dla pacjenta odczuwalne jak własne. Kształt i kolor korony jest dopasowywany indywidualnie do pozostałych zębów pacjenta. Ich wytrzymałość i trwałość zbliżona jest do naturalnych zębów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest