Stomatologia estetyczna to obszar, który stawia na innowacyjne metody i materiały, aby umożliwić pacjentom osiągnięcie upragnionego uśmiechu. Dzięki temu każdy może cieszyć się pięknymi i zdrowymi zębami, a tym samym poprawić swoją jakość życia oraz pewność siebie. Stomatologia estetyczna to pojęcie, które obejmuje szereg działań mających na celu poprawę wyglądu zębów. Lekarze stomatolodzy zajmujący się estetyką zębów mają do dyspozycji wiele metod i zabiegów, których wykorzystanie pozwala na poprawę kolorytu, likwidację przebarwień czy nawet poprawę kształtu zębów. Jednymi z popularnych działań tego typu są m.in. skaling zębów, czyli usuwanie kamienia nazębnego; piaskowanie, które usuwa przebarwienia z zębów i warstwę nagromadzonego kamienia, a także wybielanie zębów. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta lekarz stomatolog może zaproponować różne metody wybielania, takie jak m.in. profesjonalne wybielanie w gabinecie przy użyciu lampy LED czy laserowej oraz wybielanie domowe przy użyciu specjalnie opracowanej przez dentystę szyny i żelu wybielającego. Ważne jest, aby korzystać z profesjonalnych usług stomatologa, który dobierze odpowiednią metodę i składniki preparatu na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta, a także będzie kontrolował proces wybielania. Inną opcją jest zakładanie licówek.
Licówki kompozytowe
Licówki kompozytowe to cienkie, elastyczne płatki wykonane z mieszanki żywic kompozytowych, które są trwale łączone z powierzchnią zębów. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych, które są wykonane z ceramiki i wymagają precyzyjnego dopasowania, licówki kompozytowe charakteryzują się większą elastycznością i łatwością dopasowania do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dzięki temu świetnie sprawdzają się jako rozwiązanie zarówno dla osób z nieznacznymi wadami estetycznymi, jak i tych, którzy wymagają bardziej kompleksowej korekty. Licówki kompozytowe pozwalają na rekonstrukcję i poprawę wyglądu uszkodzonego szkliwa. Konieczność odbudowy zniszczonych koron zębów lub ich braku pociąga za sobą podjęcie decyzji o tym, jakiego rodzaju uzupełnienie protetyczne zdecydujemy się wykonać. W takim przypadku należy się zastanowić nad zaletami i przeciwwskazaniami konkretnych opcji, przy czym zawsze polecamy zasięgnąć porady o dentysty. Opinia taka pozwala na wybranie odpowiedniego rozwiązania, z którego efektów będziemy zadowoleni.
Powody dla założenia licówek
Jest kilka powodów, dla których warto zdecydować się na założenie licówek, wszystkie związane z uszkodzeniem zębów. Niedorozwinięte szkliwo zębów lub szkliwo zniszczone np. zażywaniem w dzieciństwie dużej ilości antybiotyków można pokryć kosmetycznie materiałem kompozytowym. Podobnie można postąpić z zębami w których przypadku mamy do czynienia z ubytkiem szkliwa spowodowanym uszkodzeniem mechanicznym czy ubytkami chemicznymi. Główną zaletą licówek kompozytowych jest ich naturalny wygląd, którego nie sposób odróżnić od prawdziwych zębów. Ponadto, licówki te są stosunkowo tanie, a ich montaż wymaga jedynie jednej wizyty u dentysty, co oznacza mniejszy dyskomfort dla pacjenta oraz niższe koszty leczenia.
Uwagi na temat licówek kompozytowych – Bonding
Ten zabieg stomatologii estetycznej jest to co prawda szybki i w chwili wykonania zapewnia dość efektowne odtworzenie wyglądu zęba, jednak wiele zależy od późniejszej higieny i nawyków pacjenta. Negatywny wpływ na efekt mają m.in. palenie wyrobów tytoniowych, spożywanie wywarów z ziół albo picie kawy lub mocnej herbaty. Każdy z tych czynników może wpłynąć na dość szybkie przebarwienie licówki czy zmniejszenie późniejszych efektów innych zabiegów stomatologii estetycznej.
Alternatywą dla licówek kompozytowych są przygotowywane w laboratorium licówki ceramiczne wklejane do odpowiednio spreparowanego zęba. Jest to rozwiązanie bezpieczne a zarazem bardzo efektowne. O możliwościach zastosowania poszczególnych rozwiązań, należy rozmawiać z lekarzem na wizytach konsultacyjnych. Zapraszamy do kontaktu i przedstawienia nam Państwa oczekiwań.