Stomatologia zachowawcza

czyszczenie zębów

Stomatologia zachowawcza bardzo szeroki zakres działań medycznych. Jej celem jest zachowanie czynności zębów i dbanie o ich prawidłowe zdrowie. W tym sensie jej głównym zadaniem jest zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi chorobie próchnicowej zębów oraz leczeniem już zmienionych chorobowo tkanek zębów. W dużej mierze stomatologia zachowawcza zasadza się także o wykonywanie wypełnień zębów, w których powstały ubytki spowodowane chorobami czy uszkodzeniem mechanicznym. Współcześnie zakładanie wypełnienia to nie tylko sposób na przywrócenie zębom ich pełnej funkcjonalności i zabezpieczenie żywej tkanki przed powrotem próchnicy. Dzięki postępom w technologii i wykorzystaniu materiałów o barwie oraz wytrzymałości zbliżonej naturalnych zębów, staje się także zabiegiem z pogranicza medycyny estetycznej.

Wypełnienia światło i chemoutwardzalne

Wypełnienia światło i chemoutwardzalne lub szklanojonomerowe albo mieszane (kompomerowe) można zastosować w przypadku niewielkich ubytków. Decyzję o zastosowaniu najlepszego w danym przypadku wypełnienia pozostawcie Państwo lekarzowi, który wyjaśni Wam zawsze gdy zaistnieje taka chęć z Państwa strony, dlaczego wybrał taki, a nie inny materiał. Pamiętajmy, że o tym czy zakładamy coś ładniejszego ale mniej wytrzymałego, czy może wytrzymalszego ale o skromniejszych walorach estetycznych zależy głównie od tego jaki ubytek, w jakim miejscu i u jakiego pacjenta uzupełniamy. Lekarze zawsze będą chcieli założyć Wam jak najładniejsze wypełnienie, bo oczywiście od tego także zależy to, czy będziecie chcieli do nas wracać i polecać nas swoim znajomym. Jednak czasem zdając sobie sprawę z sił jakie skupiają się w niektórych miejscach jamy ustnej, zakładamy materiały mniej efektowne, ale o dużym stopniu wytrzymałości. Pocieszyć się należy tym, że nowoczesna medycyna z każdym rokiem coraz bardziej zbliża się do sytuacji gdzie wysoka wytrzymałość wypełnienia może dorównać jego estetyce.

Wypełnienia kompozytowe

Należy wiedzieć, że wypełnienia kompozytowe pod wpływem skurczu polimeryzacyjnego, najczęściej w trakcie naświetlania i utwardzania mogą ulec rozszczelnieniu, wskutek czego na obwodzie może powstać tzw. szczelina brzeżna. Współczesna stomatologia próbuje sobie z tym poradzić np. poprzez odpowiednie techniki nakładania kompozytów do ubytku. Jednak mimo, że wiemy co może się dziać i jak z tym należy walczyć, to każdy pacjent słyszał o próchnicy wtórnej, która może powstać także na skutek powstania szczeliny brzeżnej przy starszych wypełnieniach. Ponadto kompozyty po paru latach potrafią zmienić barwę, co jest rzeczą normalną i takie wypełnienie po jakimś czasie z powodów głównie estetycznych można usunąć i wymienić na nowe.

Wypełnienie ubytków

W związku z tym oferujemy także wypełnienia ubytków przygotowywane w laboratoriach, które po wklejeniu do zęba nie przebarwiają się ani nie ulegają skurczowi. Oczywiście mówimy tutaj zarówno o pracach kompozytowych jak i ceramicznych. Dziś do dyspozycji mamy także technologie CAD CAM , które wspomagają nas w tworzeniu uzupełnień projektowanych cyfrowo, których efektem finalnym są odpowiednio dopasowane elementy np.cyrkonowe, będące podstawą do wykonania szczelnych uzupełnień.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest