Stomatologia zachowawcza

czyszczenie zębów

Stomatologia zachowawcza bardzo szeroki zakres działań medycznych. Jej celem jest zachowanie czynności zębów i dbanie o ich prawidłowe zdrowie. W tym sensie jej głównym zadaniem jest zapobieganie pojawieniu się i rozwojowi chorobie próchnicowej zębów oraz leczeniem już zmienionych chorobowo tkanek zębów. W dużej mierze stomatologia zachowawcza zasadza się także o wykonywanie wypełnień zębów, w których powstały ubytki spowodowane chorobami czy uszkodzeniem mechanicznym. Współcześnie zakładanie wypełnienia to nie tylko sposób na przywrócenie zębom ich pełnej funkcjonalności i zabezpieczenie żywej tkanki przed powrotem próchnicy. Dzięki postępom w technologii i wykorzystaniu materiałów o barwie oraz wytrzymałości zbliżonej naturalnych zębów, staje się także zabiegiem z pogranicza medycyny estetycznej.

Wypełnienia światło i chemoutwardzalne

Wypełnienia światło i chemoutwardzalne lub szklanojonomerowe albo mieszane (kompomerowe) można zastosować w przypadku niewielkich ubytków. Decyzję o zastosowaniu najlepszego w danym przypadku wypełnienia pozostawcie Państwo lekarzowi, który wyjaśni Wam zawsze gdy zaistnieje taka chęć z Państwa strony, dlaczego wybrał taki, a nie inny materiał. Pamiętajmy, że o tym czy zakładamy coś ładniejszego ale mniej wytrzymałego, czy może wytrzymalszego ale o skromniejszych walorach estetycznych zależy głównie od tego jaki ubytek, w jakim miejscu i u jakiego pacjenta uzupełniamy. Lekarze zawsze będą chcieli założyć Wam jak najładniejsze wypełnienie, bo oczywiście od tego także zależy to, czy będziecie chcieli do nas wracać i polecać nas swoim znajomym. Jednak czasem zdając sobie sprawę z sił jakie skupiają się w niektórych miejscach jamy ustnej, zakładamy materiały mniej efektowne, ale o dużym stopniu wytrzymałości. Pocieszyć się należy tym, że nowoczesna medycyna z każdym rokiem coraz bardziej zbliża się do sytuacji gdzie wysoka wytrzymałość wypełnienia może dorównać jego estetyce.

Wypełnienia kompozytowe

Należy wiedzieć, że wypełnienia kompozytowe pod wpływem skurczu polimeryzacyjnego, najczęściej w trakcie naświetlania i utwardzania mogą ulec rozszczelnieniu, wskutek czego na obwodzie może powstać tzw. szczelina brzeżna. Współczesna stomatologia próbuje sobie z tym poradzić np. poprzez odpowiednie techniki nakładania kompozytów do ubytku. Jednak mimo, że wiemy co może się dziać i jak z tym należy walczyć, to każdy pacjent słyszał o próchnicy wtórnej, która może powstać także na skutek powstania szczeliny brzeżnej przy starszych wypełnieniach. Ponadto kompozyty po paru latach potrafią zmienić barwę, co jest rzeczą normalną i takie wypełnienie po jakimś czasie z powodów głównie estetycznych można usunąć i wymienić na nowe.

Wypełnienie ubytków

W związku z tym oferujemy także wypełnienia ubytków przygotowywane w laboratoriach, które po wklejeniu do zęba nie przebarwiają się ani nie ulegają skurczowi. Oczywiście mówimy tutaj zarówno o pracach kompozytowych jak i ceramicznych. Dziś do dyspozycji mamy także technologie CAD CAM , które wspomagają nas w tworzeniu uzupełnień projektowanych cyfrowo, których efektem finalnym są odpowiednio dopasowane elementy np.cyrkonowe, będące podstawą do wykonania szczelnych uzupełnień.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest