Złogi nazębne, czyli zalegające, nieoczyszczone prawidłowo za pomocą środków codziennej higieny osobistej naloty, bardzo często są przyczyną dużo poważniejszych schorzeń jamy ustnej. Czym jest kamień nazębny, dlaczego u jednych pacjentów występuje obficie a u innych prawie wcale ?
Czym jest kamień nazębny?
Zacznijmy od tego, że codzienna higiena jamy ustnej ma na celu między innymi usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów. Płytka nazębna to nic innego jak skumulowanie osadów, resztek pokarmowych, połączonych z barwnikami, która stanowi pożywkę i siedlisko dla bakterii także tych chorobotwórczych. Płytka nazębna, która zalega dłuższy czas na powierzchni zęba może ulec zmineralizowaniu na skutek zawartych w ślinie minerałów oraz większym lub mniejszym uwarunkowaniom genetycznym. Tak zmineralizowany nalot staje się popularnie nazywanym kamieniem nazębnym. Jego obecność jest świadectwem zaburzeń higienizacyjnych. Nie znaczy to, że dany pacjent nie dba o higienę, jednak jest to znak, że ta dbałość powinna być wzmożona.
Jak często usuwać kamień nazębny?
Pacjenci nie raz pytają, jak często należy zgłaszać się na kontrole i ewentualne zabiegi związane z usunięciem kamienia?
Przyjmuje się, że wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu stomatologicznym powinny odbywać się średnio co 6 miesięcy. Niestety, często się zdarza, że jest to zbyt długi okres przerwy w kontroli i nadbudowywanie się złogów u niektórych pacjentów w takim okresie jest zbyt duże, co potrafi doprowadzić do kolejnych schorzeń. Wniosek z tego taki, że każdy Pacjent musi być w tej kwestii traktowany indywidualnie. Podczas wizyt kontrolnych lekarze muszą porównywać, jaki czas upłynął od ostatniego usunięcia kamienia, jak duży jego przyrost mamy obecnie, a co za tym idzie kiedy powinna być kolejna wizyta kontrolna.
Powikłania gromadzenia się kamienia nazębnego
Pamiętajmy, że zaburzenie biologicznej stabilności rejonu powierzchni zęba przy dziąśle spowodowane gromadzeniem się kamienia nazębnego może skutkować wieloma nieprzyjemnymi komplikacjami. Efektem może być powstawanie ubytków przyszyjkowych, stanem zapalnym przyzębia, a w efekcie końcowym może prowadzić do zaniku przyczepu nabłonkowego, zaniku ścian wyrostka zębodołowego, rozchwiania zęba i w najgorszym przypadku do utraty zęba. Prosimy zatem mieć na uwadze, że częste kontrolowanie i ewentualne usuwanie złogów nazębnych ma zasadniczy wpływ na stan uzębienia oraz przyzębia.