Usuwanie kamienia nazębnego

Złogi nazębne, czyli zalegające, nieoczyszczone prawidłowo za pomocą środków codziennej higieny osobistej naloty, bardzo często są przyczyną dużo poważniejszych schorzeń jamy ustnej. Czym jest kamień nazębny, dlaczego u jednych pacjentów występuje obficie a u innych prawie wcale ?

Zacznijmy od tego, że codzienna higiena jamy ustnej ma na celu między innymi usunięcie płytki nazębnej z powierzchni zębów. Płytka nazębna to nic innego jak skumulowanie osadów, resztek pokarmowych, połączonych z barwnikami, która stanowi pożywkę i siedlisko dla bakterii także tych chorobotwórczych. Płytka nazębna, która zalega dłuższy czas na powierzchni zęba może ulec zmineralizowaniu na skutek zawartych w ślinie minerałów oraz większym lub mniejszym uwarunkowaniom genetycznym. Tak zmineralizowany nalot staje się popularnie nazywanym kamieniem nazębnym. Obecność kamienia nazębnego jest świadectwem zaburzeń higienizacyjnych. Nie znaczy to, że dany pacjent nie dba o higienę, jednak jest to znak, że ta dbałość powinna być wzmożona.

Pacjenci nie raz pytają, jak często należy zgłaszać się na kontrole i ewentualne zabiegi związane z usunięciem kamienia?

Przyjmuje się, że wizyty kontrolne po zakończonym leczeniu stomatologicznym powinny być co 6 miesięcy. Niestety, często się zdarza, że jest to zbyt długi okres przerwy w kontroli i nadbudowywanie się złogów u niektórych pacjentów w takim okresie jest zbyt duże, co potrafi doprowadzić do kolejnych schorzeń. Wniosek z tego taki, że każdy Pacjent musi być w tej kwestii traktowany indywidualnie. Podczas wizyt kontrolnych lekarze muszą porównywać, jaki czas upłynął od ostatniego usunięcia kamienia, jak duży jego przyrost mamy obecnie, a co za tym idzie kiedy powinna być kolejna wizyta kontrolna.

Pamietajmy, że zaburzenie biologicznej stabilności rejonu powierzchni zęba przy dziąśle, może skutkować powstawaniem ubytków przyszyjkowych, stanem zapalnym przyzębia, a w efekcie końcowym może prowadzić do zaniku przyczepu nabłonkowego, zaniku ścian wyrostka zębodołowego, rozchwiania zęba i w najgorszym przypadku do utraty zęba. Prosimy zatem mieć na uwadze, że częste kontrolowanie i ewentualne usuwanie złogów nazębnych ma zasadniczy wpływ na stan uzębienia oraz przyzębia.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu
×

Koszyk