Marzenie o olśniewającym, białym uśmiechu stało się obecnie dużo bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu ludzi zastanawia się, jak szybko i skutecznie wybielić zęby, aby cieszyć się atrakcyjnym wyglądem. Na szczęście istnieje wiele różnych metod wybielania, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to najpewniejszy sposób na zyskanie śnieżnobiałego uśmiechu. Dzięki wybielaniu w naszym gabinecie pacjenci zarówno pozbywają się przebarwień powstałych w wyniku picia kawy czy herbaty, jak i uzyskują wyraźnie bielsze zęby. Jest to najczęściej wykonywany zabieg zaliczany do stomatologii estetycznej. Wybielanie zębów stało się w dzisiejszych czasach znacznie bardziej dostępne i różnorodne. Wybór odpowiedniej metody wymaga jednak należytej uwagi i konsultacji ze specjalistą, aby uzyskać efekty spełniające nasze oczekiwania oraz zadbać o zdrowie naszych zębów.
Co należy wiedzieć przed zabiegiem?
Zabiegi mające na celu wybielenie zębów wydają się z założenia proste. Przed podjęciem decyzji należy jednak pamiętać o dwóch ważnych rzeczach: z czym wiąże się wybielanie i jakie są przeciwwskazania.
Pierwszym krokiem w drodze do wybielania zębów jest wizyta u stomatologa w celu przeprowadzenia konsultacji. Lekarz oceni stan zdrowia jamy ustnej, sprawdzi ewentualne próchnicowe zmiany oraz stany zapalne dziąseł. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek problemów, konieczne będzie ich wcześniejsze leczenie. Stomatolog przeprowadzi również wywiad dotyczący stylu życia pacjenta, przyzwyczajeń żywieniowych oraz ewentualnych alergii i chorób, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia zabiegu wybielania.
Przed wybielaniem higienista najczęściej zajmie się higienizacją jamy ustnej, która ma na celu dokładne oczyszczenie zębów i ich przygotowanie do wybielania. Na celowniku znajdują się wtedy szkodliwe osady, kamień nazębny, czy nawet uporczywe przebarwienia, które można usunąć przy pomocy piaskowania.
Nie u każdego pacjenta wybielanie zębów jest możliwe. Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie tego zabiegu. To m.in. rozwijająca się próchnica, zapalenie dziąseł czy parodontoza. Są one w większości możliwe do wyeliminowania. Żeby dowiedzieć się, jak sobie z nimi poradzić, warto zapytać dentystę o opinię i poradę przed przystąpieniem do zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania zębów?
Jest wiele sposobów na białe zęby, które można wykorzystać w domowym zaciszu. Często dają one niewystarczająco zadowalające efekty oraz nie będą one tak długotrwałe, jak zabieg wybielania przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. Dzięki dostępowi do specjalistycznych preparatów i urządzeń oraz odpowiedniej wiedzy dentysta jest w stanie dobrać możliwie najlepiej dostosowaną do pacjenta metodę. Po przeprowadzeniu wybielania zębów, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej, aby efekt utrzymał się jak najdłużej. Stosuj płyn do płukania jamy ustnej, używaj szczoteczki z miękkim włosiem oraz unikaj spożywania produktów mogących przebarwić zęby. Warto również regularnie korzystać z profesjonalnych wizyt kontrolnych u stomatologa, który oceni stan zdrowia jamy ustnej oraz ewentualną konieczność przeprowadzenia kolejnego zabiegu wybielania.
Dbając o swoje zęby przed i po zabiegu, możemy cieszyć się pięknym uśmiechem bez obaw o negatywne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej.