Implanty są obecnie najlepszą alternatywą dla własnych zębów. Są wygodne, praktyczne i wymagają podobnej pielęgnacji co zęby naturalne. Ich właściwości fizyczne, biomechaniczne i estetyczne są optymalne. Ich koszt nie jest niski, dlatego wykonując je, warto wiedzieć, jaka jest ich trwałość i czy jednorazowy wydatek sprawi, że implanty zębowe będą służyły do końca życia.
Co wpływa na trwałość implantów zębowych?
Na trwałość implantów zębowych wpływ ma wiele czynników. Niektóre z nich, jak na przykład zmieniający się stan zdrowia pacjenta, czy udział w wypadkach komunikacyjnych lub związanych z uprawianym sportem są trudne do przewidzenia. Zmiennych jest tak wiele, że trudno zagwarantować określoną przeżywalność implantów. Producenci gwarantują ich dożywotnią wytrzymałość mechaniczną związaną z ich strukturą, jednak to w dużej mierze od pacjenta zależy, jak długo dany implant przetrwa w ustach.
Czynniki biologiczne
O trwałości implantu decyduje między innymi prawidłowość procesu osteointegracji, czyli zespolenia materiału, z jakiego wykonany jest implant, z komórkami kostnymi. Jakość przebiegu tego procesu zależy od materiału, z jakiego wykonany jest implant, ale również od predyspozycji genetycznych i warunków w jamie ustnej. Im lepiej zespolony implant, tym większa jest jego trwałość.
Dbałość o implanty
Jest kilka czynników mających wpływ na przetrwanie implantów zębowych zależnych od pacjenta. Chodzi przede wszystkim o higienę jamy ustnej. Choć implanty nie mogą ulec próchnicy, nie oznacza to, że nie mogą się ulec uszkodzeniu w wyniku deficytów związanych z higieną. Implanty zębowe wymagają takiej samej dbałości, jak zęby naturalne, a więc należy je szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, używając odpowiedniej pasty. Do pielęgnacji należy używać też nici dentystycznych, a także irygatorów, które wypłukują zanieczyszczenia i osady z trudnodostępnych miejsc. Konieczne są także regularne wizyty u dentysty, który na bieżąco kontroluje stan implantów i przeprowadza w razie konieczności (zazwyczaj 2 razy w roku) zabieg skalingu, czyli usunięcia pojawiającego się kamienia nazębnego. Trzeba także kontrolować stan dziąseł, które w przypadku braku należytej higieny mogą być podatne na zapalenia.
Jakość wykonanego zabiegu wszczepienia
Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość implantów jest doświadczenie lekarza stomatologa wykonującego zabieg. Decydując się na wszczepienie implantów, warto wybrać zaufanego specjalistę, gdyż to od jakości jego pracy zależy powodzenie całej procedury. Lekarz powinien zebrać szeroki wywiad medyczny, przeprowadzić badanie jamy ustnej i wykluczyć choroby przyzębia, a także przeprowadzić diagnostykę w postaci wykonania zdjęcia pantomograficznego oraz tomografii komputerowej, by móc ocenić jakość podłoża kostnego. Wysoką trwałość implantów gwarantuje też przeprowadzenie w profesjonalny sposób rekonstrukcji zwarcia oraz zaplanowanie ich prawidłowego obciążenia. Obowiązkiem lekarza jest również uświadomienie pacjentowi znaczenia właściwej higieny jamy ustnej po przeprowadzonym zabiegu oraz zaplanowanie kolejnych przeglądów.
Implanty zębowe są najtrwalszym i najbardziej estetycznym sposobem na odbudowę naturalnego uzębienia. Ich trwałość uzależniona jest jednak od wielu zmiennych, dlatego decydując się na nie, warto wybrać specjalistę, który przeprowadzi zabieg w profesjonalny sposób. Po stronie pacjenta leży odpowiedzialność za pielęgnację i higienę.