Z czego składa się implant zębowy? Budowa i struktura

budowa implantu

Wszczepienie implantów zębowych jest skuteczną metodą odtworzenia filarów, na których można osadzić pracę protetyczną. Implant ma pełnić rolę podobną do korzenia zęba, Jego zadaniem jest przejęcie sił zgryzowych i przeniesienie ich na kość. W związku z tym musi on być odpowiednio zbudowany.

Jak wygląda budowa i struktura implantów zębowych? O tym w poniższym wpisie.

Z jakich elementów składa się implant?

Implant stomatologiczny składa się z dwóch podstawowych elementów.

Pierwszym jest stanowiąca podstawę, zazwyczaj tytanowa śruba, która wszczepiana jest do kości. Tytan jest materiałem biozgodnym czyli obojętnym dla organizmu, co minimalizuje ryzyko odrzucenia wszczepu. Implant pokryty specjalnymi nasypami z odpowiednio przygotowaną powierzchnią, umieszczony w kości ulega procesowi osteointegracji, czyli „zrastania” się z tkanką kostną. Istnieją także implanty, przy stosowaniu których, w sposób zamierzony rezygnuje się z takiej ich właściwości. Takie implanty, które mają zazwyczaj gładką powierzchnię, osadzane są w specyficzny sposób i poprzez ich charakterystyczne umieszczenie, wykorzystuje się specyficzne właściwości kości. W efekcie końcowym, każdy implant po osadzeniu, staje się filarem protetycznym, zapewniając osadzonemu na niej oprotezowaniu znakomitą stabilność.

Drugim elementem implantu jest łącznik. Jest to element łączący implant z koroną protetyczną lub innym elementem oprotezowania. Niekiedy część śródkostna implantu oraz  łącznik stanowią całość, wówczas mamy do czynienia z implantami jednoczęściowymi. Oprotezowanie widoczne jest w jamie ustnej i zastępuje koronową część zębów oraz czasem dziąseł.

Zaraz po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego można zastosować oprotezowanie tymczasowe, którego zadaniem jest zabezpieczenie wszczepionego implantu lub zamaskowanie czasowe braków zębowych. Następnie oprotezowanie tymczasowe wymieniane jest na uzupełnienie stałe. Porcelana lub kompozyt osadzone na strukturach metalowych (tytan, złoto lub stal), cyrkonowych lub kompomerowych są wytrzymałymi materiałami, które doskonale znoszą obciążenia mechaniczne podczas użytkowania. Ponadto bardzo dobrze odwzorowują naturalny wygląd zębów. W przypadku rozległych zaników kostnych można przy pomocy odpowiednich barwinków imitować także zanikłe dziąsło.

Jakie są największe zalety implantów zębowych?

  • Implanty stomatologiczne są bardzo trwałe i mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat;
  • Implanty wymagają podobnej pielęgnacji, jak w przypadku zębów własnych;
  • Implanty mogą być zarówno przy pojedynczych, jak i rozległych braków w uzębieniu;
  • Protezy na implantach mogą do złudzenia przypominać naturalne zęby pacjenta;
  • Implanty, podobnie jak naturalne zęby umożliwiają sprawne spożywanie pokarmów;
  • Zastosowanie implantów pozwala często uniknąć konieczności szlifowania sąsiadujących z brakami, zdrowych zębów.

Osoby, które zdecydowały się na uzupełnienie braków w uzębieniu implantami stomatologicznymi pozbywają się kompleksów, zyskują większą pewność siebie i częściej się uśmiechają.

Gdzie można skorzystać z usług implantologii stomatologicznej?

Ze względu na dużą popularność implantologii stomatologicznej, coraz więcej klinik i gabinetów dentystycznych oferuje usługę wszczepienia implantu zębowego. Warto pamiętać o tym, że jest to zbieg inwazyjny, dlatego najlepiej, jeśli jest wykonywany w najlepszych możliwych warunkach. Dobrym wyborem będzie Centrum Stomatologii i Specjalistyki Ogólnomedycznej Ellmed, oferujące m.in. usługę szybkiego uzupełnienia protetycznego w ciągu trzech dni z wykorzystaniem implantów bikortykalnych. Implanty tego typu dają możliwość szybkiej odbudowy braków zębowych z jednoczesnym brakiem konieczności odbudowy kości gąbczastej, której brak jest często przeciwwskazaniem do wykonania implantu tradycyjnego czyli osteointegracyjnego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest